fbpx
Skip to content Skip to footer

Žaluzie, rolety, nebo plisé?

Pokud jste zatím nikdy nevybírali stínicí techniku na okna, nejspíš váháte, který typ stínění pro vás bude nejlepší. Nemusíte v rozpacích běhat po kamarádech a ptát se jich na každý detail. Připravili jsme přehledného průvodce, po jehož přečtení snadno vyhodnotíte, jestli vám sednou žaluzie, rolety nebo spíš plisé.

„Chceme si domů pořídit stínění na okna. Ale které je nejlepší?“ Tuto otázku od zákazníků dostáváme často. Univerzální odpověď na ni neexistuje, protože vždy záleží na preferenci daného člověka a jeho rodiny. Výběr ovlivňují například tyto faktory:

 • rozpočet na stínění
 • typ a velikost oken
 • k čemu má stínění primárně sloužit (např. ochrana před sluncem, tepelná izolace apod.)
 • designové preference
 • materiál stínění
 • způsob ovládání
 • způsob montáže
 • náročnost na údržbu

Parametrů, podle kterých vybírat, je opravdu dost. Díky našemu přehledu stínění se snadno zorientujete, nebo nám napište na e-mail info@abzaluzie.cz

 

Žaluzie jsou univerzální a pořídíte je i levně

Když se řekne stínění, většinu lidí jako první napadnou žaluzie do oken. A není divu, protože je najdete napříč domácnostmi po celém Česku, od panelákových bytů až po rodinné domy.

Žaluzie často doporučujeme zákazníkům, kteří si tolik nepotrpí na moderních trendech a spoléhají se na ověřenou klasiku. To ale neznamená, že toto stínění musí být nudná šeď. Naopak, na výběr máte různé druhy, barvy a designy. V ABžaluziích vám rádi na míru vyrobíme třeba:  

 • hliníkové žaluzie
 • látkové žaluzie
 • dřevěné žaluzie
 • atypické žaluzie

Jestli preferujete nízkou cenu stínění, pak by pro vás žaluzie mohly být zajímavou volbou, konkrétně klasické hliníkové. U prémiových, dřevěných a atypických počítejte s mírně vyšší cenou. 

Výhody žaluzií obecně spočívají ve snadném ovládání, schopnosti ochránit místnost před sluncem a univerzálnosti (hodí se do jakékoliv místnosti). Kromě toho se můžete spolehnout, že vás po jejich zatažení nebude nikdo šmírovat. Nevýhodou naopak je, že například hliníkové žaluzie nemají tak dobré izolační vlastnosti jako jiná stínění. 

 

Rolety: od tradice až po moderní eleganci

U žaluzií máte na výběr spoustu variant, ale pro rolety to platí dvojnásob. Jako první jste si možná vybavili látkové rolety, které mají jednu barvu a zatahují se šňůrkou. Ty stále nevyšly z módy, nicméně možností je mnohem víc. Do vašich oken si můžete objednat také: 

 • Rolety Den a Noc
 • Zatemňovací rolety blackout
 • Textilní rolety
 • Bambusové rolety

Podle čeho zjistit, jestli jsou pro vás právě rolety do oken to pravé? Podobně jako u žaluzií je doporučujeme, pokud chcete dokonale ochránit před slunečním svitem (skvělé jsou k tomu zatemňovací varianty rolet). Některé druhy navíc v létě pomáhají zamezit nadměrnému vedru v místnosti a v zimě brání úniku tepla. 

Konkrétní typ rolety pak závisí na vašich designových preferencích, rozpočtu a také na tom, kam chcete rolety umístit. Do dětského pokoje mohou být zajímavou volbou klasické látkové rolety, protože pokoj dostatečně zatemní, ale zároveň v něm nebude absolutní tma. 

V ložnici nebo obýváku dává smysl vyzkoušet rolety Den a Noc, které jsou elegantní, moderní a dají vám svobodnou ruku při nastavování propustnosti světla. Je ale potřeba počítat, že jsou o něco dražší.

 

Plisé aneb stínění pro náročné

I když jsou žaluzie a rolety v různých podobách stále oblíbené, můžete se vydat nejmodernější cestou a pořídit si plisé žaluzie. Jestli některé stínění doporučujeme do moderní domácnosti, je to právě plisé, protože působí na první pohled elegantně a můžete ho designově přizpůsobit kterékoliv místnosti napříč domácností. 

Má ale i celou řadu praktických předností. Instalace je snadná, protože se toto stínění montuje přímo na okno. Je možné ho zatahovat směrem nahoru i dolů a na výběr je široký rozsah barev a struktur. 

Snadné je i ovládání – nepotřebujete žádnou šňůrku ani řetízek, jelikož přímo na plisé najdete praktický plastový úchyt. Mezi látkou a sklem okna se navíc vytváří vzduchová kapsa, zajišťující izolační vlastnosti. 

Konkrétní druh si vyberete podle toho, jak moc světla chcete do místnosti propustit. Přes klasické plisé projde jen část světla, přes zatemňovací naopak téměř žádné.

Plisé je výbornou volbou pro náročné uživatele, kteří se nespokojí s málem a chtějí, aby stínění podtrhlo design jejich domácnosti.

 

Nechte si od nás s výběrem poradit

Přehled výše by vám měl pomoci aspoň se základním rozhodováním při výběru ideálního stínění do vaší domácnosti. Jestli si ale nevíte rady a potřebujete detailně poradit, neváhejte nám kdykoliv napsat na e-mail info@abzaluzie.cz

Kromě výroby stínicí techniky na míru se staráme také o její zaměření a montáž.

 

Leave a comment