fbpx
Skip to content Skip to footer

Horizontální vs Vertikální žaluzie

Horizontální či vertikální, to je oč tu běží. Možná už jste dospěli k rozhodnutí, že si do svého bytu, domu či kanceláře pořídíte jako stínění žaluzie. Ale měli byste vsadit spíš na klasiku v podobě horizontálních žaluzií, nebo popustit uzdu moderně a vyzkoušet jejich vertikální variantu?

Žaluzie jsou dlouhodobě nejpopulárnějším typem vnitřního stínění oken nebo prosklených dveří. Přestože jde o část domácnosti, na kterou koukáme každý den a která plní řadu podstatných funkcí, málokdo se detailně zamýšlí nad designem, stylem a provedením tohoto důležitého prvku.

Proto vám s radostí poradíme, jestli vašim potřebám poslouží lépe žaluzie horizontální, nebo vertikální.

Horizontální žaluzie aneb osvědčená klasika

Když někdo mluví o žaluziích, má prakticky vždy na mysli tento typ. Horizontální žaluzie získaly svůj název podle horizontální (vodorovné) polohy tenkých lamel, které jsou nejčastěji vyrobené z hliníku, ale mohou být vytvořené i z jiných materiálů.

U nás si pořídíte jak žaluzie o tloušťce lamel 0,18 mm, tak žaluzie o tloušťce 0,21 mm, které jsou odolnější proti zlomení.

Milovníci originality a ti, kteří si potrpí na kvalitě, potom upřednostňují dřevěné žaluzie. Jsou luxusní, krásné a nadchnou vás kvalitou, nádechem exotiky nebo výtečnou odolností. Avšak vlhké prostředí může způsobit kroucení, jelikož je to přírodní produkt.

Výhody horizontálních žaluzií: nízká cena či univerzálnost

Jak poznat, jestli jsou pro vás horizontální žaluzie to pravé ořechové? Mají mimo jiné následující přednosti:

 

  • Nízká cena – především hliníkové žaluzie jsou oblíbené pro cenovou dostupnost, a tak se s nimi setkáte prakticky všude: v domácnostech, firmách i na hotelových pokojích. Pokud preferujete nízkou cenu, horizontální žaluzie vám mohou sedět.

 

  • Univerzálnost – horizontální žaluzie lze použít kdekoliv si zamanete – na okno v obýváku i větší prosklené plochy. Instalace navíc nebývá příliš náročná. 

 

  • Ovládání řetízkem –někdo už si bez řetízku nedokáže stínění okna ani představit. Horizontální žaluzie ho většinou mají, ale můžete se u nich setkat i s ovládací tyčkou.

 

  • Různé odstíny a materiály – žaluzie nemusí být jen hliníkové a bílé. Vyberte si materiál podle svých představ a stejně tak sáhněte po odstínu, který barevně sedí do vašeho pokoje.

 

  • Vytahování nahoru a dolů – častý důvod, proč lidé nakonec zvolí horizontální žaluzie. Jejich snadné vytahování nahoru a dolů je pohodlné a pro mnohé se jedná o letitou zvyklost.

 

Objevte krásu vertikálních žaluzií

Vertikální žaluzie (nebo také svislé žaluzie) poznáte podle dlouhých a širokých lamel, které visí z vrchu dolů a někomu svou podobou mohou připomínat rolety. Nejčastěji totiž bývají vyrobené z designových látek.

Tento typ žaluzií se na rozdíl od horizontálních zatahuje zleva doprava nebo zprava doleva, což je ostatně jeden z důvodů, proč na ně narazíte v kancelářích, sálech a na dalších místech, kde je hodně prostoru.

Pro vertikální žaluzie je typické, že se pořizují jako stínění velkých prosklených ploch.

 

Komu vertikální žaluzie padnou do oka

Zatímco horizontální žaluzie se hodí téměř všude, u vertikálních to neplatí. Skvělé uplatnění najdou především v kancelářích s většími okny, na oknech atypických podob nebo v halách, ordinacích či ve školách. Skvěle zastíní také francouzská okna a balkóny.

Co se využití v domácnosti týče, přijdou vhod majitelům větších bytů a domů, kteří chtějí svůj domov proměnit v moderní obydlí. Proč se vyplatí vertikální žaluzie pořídit?

  • Zastínění velkých ploch – používání horizontálních žaluzií na velkých oknech by bylo nepraktické, pomocí vertikálních snadno zastíníte i několik metrů skla.

 

  • Spousta materiálů a barev – sami si zvolíte, z jaké látky chcete žaluzie mít a jak budou vypadat. Můžete klidně kombinovat i více barev a dosáhnout tak maximální elegance.

 

  • Skvělý designový prvek – až klienti vstoupí do konferenční místnosti ve firmě, budou vertikální žaluzie jednou z prvních věcí, kterou uvidí. Povedeným designem je zaujmete.

 

  • Předělení velkých místností – vertikální žaluzie nemusí sloužit jen k zakrývání oken, ale také jako pomyslný závěs opticky předělující jednu část místnosti od druhé.

 

  • Přizpůsobení všem tvarům – nezáleží, jak okno, prosklená stěna nebo dveře vypadají. Vertikální žaluzie v pohodě zakryjí jakoukoliv velkou plochu.

 

Žaluzie vám zaměříme i namontujeme

Už víte, který typ žaluzií si domů nebo do kanceláře pořídíte? Ať už zvažujete kteroukoliv variantu, v ABžaluziích s výběrem rádi pomůžeme a dodáme vám vysněné stínění.

 

Leave a comment