fbpx
Skip to content Skip to footer

Jakou vybrat barvu žaluzií a rolet do domácnosti

Černé, bílé, hnědé nebo radši výrazně barevné? Pokud si pořizujete žaluzie či rolety do domácnosti, budete kromě jiných parametrů řešit i jejich barvu. Jak už asi tušíte, vybírat byste určitě neměli jen podle toho, která se vám líbí nejvíc.

U rolet a žaluzií hraje barva důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát. Určuje nejen výsledný design místnosti, ale také propustnost světla nebo schopnost stínění udržet v interiéru stálou teplotu.

Které barvy žaluzií a rolet tedy zvolit do dětského pokoje, ložnice, obýváku či kuchyně?

 

Co zvážit při výběru barvy rolet a žaluzií

Barva horizontálních i vertikálních žaluzií ale také jakýchkoli rolet ovlivňuje atmosféru i vzhled místnost, do které stínění umístíte.

  • Do které místnosti chcete rolety/žaluzie umístit – jiné barvy se hodí do kuchyně a jiné do dětského pokoje.
  • Kolik světla chcete v interiéru mít – světlejší žaluzie a rolety propouštějí víc světla. 
  • Jestli od vnitřního stínění očekáváte izolační vlastnosti – bílá a další světlé barvy lépe odráží sluneční záření. Černé a tmavší naopak mají tendenci pohlcovat teplo.
  • Jak bude barva žaluzií či rolet ladit s interiérem
  • Které barvy máte vy sami rádi
  • Jestli potřebujete na okně tvořit průsvitné pruhy – k tomu jsou ideální například rolety Den a Noc
  • V případě rolet zvažte, jestli na nich chcete mít natištěný vzor nebo jiné obrázky.

 

Kde dávají smysl černé žaluzie a rolety?

Tak jako se ke všemu hodí černé oblečení, jsou i černé žaluzie a rolety univerzální volbou, především do moderních interiérů. Neuděláte chybu, když je umístíte třeba do ložnice nebo do obývacího pokoje, pokud si v něm rádi vytváříte temnější a klidnou atmosféru.

Výhoda je, že černé rolety výborně tlumí venkovní světlo. To platí i pro další tmavé barvy, typicky šedou a hnědou. Na druhou stranu byste měli počítat s tím, že pohlcuje mnohonásobně víc tepla než světlé žaluzie a rolety. V horkých letních dnech se tak může stát, že doma budete mít tepleji, než byste si přáli. Některá stínění ale mají dobré izolační vlastnosti i v tmavém provedení, například plisé.

 

Bílé rolety a žaluzie se hodí do obýváku i kuchyně

Ne náhodou bílé žaluzie a rolety patří k nejoblíbenějším. Bílá zapadne do designu jakéhokoliv interiéru, navíc působí elegantně a hodí se do starších bytů i moderních rodinných domů. Není tak divu, že se bílé stínění – na rozdíl od jiných barev – hodí prakticky do jakékoliv místnosti v domácnosti: od obýváku přes kuchyň až po koupelnu nebo podkroví

A v čem tkví kromě univerzálnosti výhody bílých žaluzií a rolet? Do místnosti propustí mnohem víc světla než tmavé stínění (dokonce až o 30 %) a na rozdíl od černých výborně odráží sluneční záření, takže v létě pomáhají udržet v domácnosti chlad.

Jestli nechcete do vnitřního stínění investovat mnoho peněz, můžete vsadit i na klasické hliníkové žaluzie, které se nejčastěji vyrábí právě v bílé barvě.

 

Modrá, žlutá a další výrazné barvy jsou ideální do dětských pokojů

Černé, bílé, hnědé, béžové, šedé a podobné stínění snadno sladíte s většinou interiérů. Ale co když máte moderní domácnost plnou pestrých barev a chcete, aby se žaluzie či rolety nesly v podobném duchu? Žádný problém, jen si pečlivě vyberte odstín tak, aby do místnosti zapadl – například žluté rolety do pokoje ve žlutých barvách, zelené rolety do zeleně laděné místnosti apod.

Obecně se pestré a výrazné vnitřní stínění hodí hlavně do dětských pokojů a na místa, kde potřebujete „rozproudit energii v těle“ (pracovna nebo domácí posilovna). 

Snažte se myslet i na to, jak by interiér mohl vypadat v budoucnu, aby do něj výrazné rolety či žaluzie zapadly i po případných úpravách designu.

Potřebujete tmu? Vyzkoušejte šedé zatemňovací rolety

Specifická situace nastává, když od stínění požadujete tmu, třeba pro maximálně klidný spánek v ložnici. V takovém případě není rozhodují barva, ale především „zatemňovací schopnost“ stínění. 

Temno v místnosti spolehlivě vytvoří zatemňovací rolety blackout (nejčastěji v šedé, černé a bílé barvě) a do jisté míry také blackout plisé.

Zatemňovací stínění se designově hodí do většiny místností.

 

S barvou žaluzií a rolet vám poradíme

Nevíte, která barva rolet či žaluzií pro vás bude ideální? Napište na e-mail info@abzaluzie.cz a rádi vám s výběrem poradíme. Nebo nám rovnou upřesněte svou představu přes poptávkový formulář.

 

Leave a comment