fbpx
Skip to content Skip to footer

Návod: Jak vyměnit textilní pásku žaluzií

Kromě přetrženého silonu nebo rozbitého řetízku patří k častým závadám horizontálních žaluzií i potíže s textilní páskou (někdy se jí říká také stužka, tkaloun či texband). Potřebujete pásku vyměnit a nechcete volat specialistu? Přečtěte si návod, jak to zvládnout svépomocí.

 

Kdy je potřeba textilní pásku žaluzie opravit?

 

Právě díky textilní pásce je možné žaluzie vytahovat nahoru a dolů. Jenže tak jako každý materiál, i páska se jednoho dne opotřebí a vypoví svou službu. Stužka se postupem času třepí a po delší době může dojít až k jejím roztržení. Navíc kvůli třepení vlákna zůstávají na navíjecí kladce, což omezuje správné fungování žaluzií (vytahují se nakřivo). 

V takovém případě se výměně textilní pásky nevyhnete. Doporučujeme opravu provést už ve chvíli, kdy si poprvé všimnete výraznějšího třepení pásky.

 

Co si připravit, než začnete

Výměna textilní pásky u žaluzií není náročná na přípravu ani materiál, budete potřebovat pouze:

novou textilní pásku (ideálně v barvě vašich žaluzií)

klasický šroubovák, případně aku šroubovák

metr

nůžky

V tuto chvíli máte vše připravené, můžete se pustit do práce!

 

  1. Určete správnou délku pásky

Abyste zjistili správnou délku pásky, vezměte metr a změřte vzdálenost od horní ke spodní hraně okna. Dle naměřené délky pásku ustřihněte. 

 

  1. Odmontujte žaluzie

V dalším kroku vysuňte lamely nahoru, odstraňte plastové krytky na okrajích a žaluzie odmontujte. Pokud je potřebujete odnést dál od okna, nezapomeňte odstranit i napínací kolíky, které slouží k uchycení silonu.

 

  1. Vysuňte boční převodovku

V této chvíli začíná samotná oprava pásky. Nejprve na straně řetízku vysuňte tzv. boční převodovku (pouzdro) s vedením řetízku a odjistěte vodící silon.

 

  1. Vyjměte kovovou tyč/drát

V „kleci“ žaluzií se ukrývá tyč (tzv. ovládací drát), který je potřeba vysunout. Abyste to mohli provést, odstraňte nejprve plastovou krytku na tyči.

 

  1. Odstraňte starou pásku

Nyní se opatrně pusťte do odstranění staré stužky. Na spodní straně poslední lamely oddělejte aretační klínek pásky a opatrně ji vytáhněte. Pokud už byl tkaloun hodně roztřepený, budete nejspíš muset opatrně očistit kladku navíjení od zbytku látky (kladka se nachází v kleci žaluzií, na místě, odkud jste vytáhli ovládací drát).

Je očištění klady v žaluzii složité? Tím pádem kladku vytáhněte ven, pomůže vám s tím šroubovák.

 

  1. Navlékněte novou pásku

Pokud jste starou pásku odstranili a očistili kladku navíjení, přišel čas navléknout novou stuhu, kterou jste si předtím poctivě změřili a ustřihli.

Důležité je textilní pásku vložit do stejného otvoru, ze kterého jste vytáhli původní. Také směr navíjení musí být stejný.  Postupným navíjením na kladku zajistíte, že páska bude správně držet. 

A ještě jedna klíčová připomínka: všechny kladky v žaluzii byste měli navíjet stejným směrem.

Navinuli jste novou pásku? Výborně, teď jí provlečte jednotlivými lamelami a pod poslední lamelou ji upevněte aretovacím klínkem. 

 

  1. Vložte zpět tyč a boční převodovku

Nejtěžší část práce za sebou, teď už jen zbývá uvést žaluzie do původního stavu. Vsuňte zpátky do klece tyč (vodící drát) a na ni následně přidělejte boční převodovku s vedením řetízku. Zároveň zajistěte vodící silon.

 

  1. Namontujte žaluzie zpět na okno

Nyní už jen namontujte žaluzie zpět na původní místo, ideálně k tomu použijte aku vrtačku.

Na závěr vyzkoušejte, jestli navíjení žaluzií funguje správně. Pokud ne, může být problém v nastavené délce pásky. Upravíte ji snadno odepnutím klínku pod poslední lamelou.

 

V nejhorším případě vyměňte žaluzie za nové

Někdy může být oprava textilní pásky žaluzie tak náročným (a někdy i nemožným) úkolem, že se více vyplatí pořízení nových žaluzií. 

 

Leave a comment